Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes Jaka jest różnica między stanem surowym a stanem deweloperskim

Jaka jest różnica między stanem surowym a stanem deweloperskim mieszkania?

Data publikacji 4 kwietnia 2022

Decydując się na zakup mieszkania, trzeba zwrócić uwagę na etap jego budowy. Najbardziej rozpoznawalne to stan surowy, deweloperski oraz pod klucz. W tym artykule przyjrzymy się pierwszym dwóm opcjom. Dobrze jest zapoznać się z różnicami pomiędzy etapami budowy, zanim zaczniemy rozglądać się za konkretnymi ofertami.

Różnica przy stanie deweloperskim a surowym mieszkania

Stan surowy, a stan deweloperski mieszkania to dwie różne kwestie. Z pierwszym terminem możemy spotkać się najczęściej przy zakupie domu. Wynika to z charakterystyki budowy takiego typu budynku, jednak mieszkanie również można określić jako stan surowy. Niezależnie od klienta ustalany jest wtedy wygląd zewnętrzny elewacji, co w przypadku budowy domu jest całkowicie zależne od kupującego. Biorąc pod uwagę stan surowy można stwierdzić, że ten etap prac pozwala na zagospodarowanie go według własnych wizji i oczekiwań.

Mieszkanie w stanie surowym otwartym

Warto jednak pamiętać o podstawie, jaką są dwa typy stanu surowego: otwarty oraz zamknięty. Pierwszy z nich obejmuje fundamenty z warstwą izolacyjną, ściany piwnic oraz strop nad nią, a także ściany, słupy, betonowe schody oraz strop z dachem. W takiego typu mieszkaniu można też znaleźć orynnowanie, czy ścianki działowe. Istotnym elementem jest także wykończenie kominów. Tak dostosowane lokum posiada więc wszystkie podstawy do dalszych prac, które są wymagane do przystosowania go do kolejnych etapów prac, które mogą być zlecone przez klienta zewnętrznym firmom.

Mieszkanie w stanie surowym zamkniętym

W tym przypadku otwory drzwiowe oraz okienne są już zabudowane. Istotną informacją, jaką trzeba zapamiętać, jest to, że w stanie surowym zamkniętym nadal nie ma zamontowanych instalacji, a także elementów wykończeniowych. Pojawiają się jednak izolacje, a także ewentualne ścianki działowe. Ten element jest już jednak zależny od klienta, bądź w przypadku braku decyzji ze strony nabywcy — od architekta danej nieruchomości. Doprowadzenie lokalu do stanu surowego zamkniętego pozwala na kontynuowanie prac, aby kolejnym krokiem był już stan deweloperski mieszkania.

Mieszkanie w stanie deweloperskim

Dotarcie do stanu deweloperskiego umożliwia wykonawcom montowanie wszelkich instalacji grzewczych, elektrycznych oraz kanalizacyjnych. Ściany są wyrównane i tynkowane, a co za tym idzie — gotowe do malowania. Na podłodze pojawia się betonowa wylewka, a elewacja zyskuje ocieplenie. Przy oknach montowane są parapety zewnętrzne oraz wewnętrzne, a w przypadku balkonów czy tarasów — balustrady. Mieszkanie w stanie deweloperskim jest już finalnym krokiem do możliwości wykończenia go tak, aby można było się do niego wprowadzić.

Główną różnicą pomiędzy stanem surowym a stanem deweloperskim jest brak wszelkich instalacji i zabudowań przestrzeni okiennych oraz drzwiowych w przypadku pierwszej formy budowy. Więcej na temat różnic przeczytasz na https://republikawnetrz.pl/blog/stan-deweloperski-co-tak-naprawde-oznacza/

Redakcja APBiznes

Nasza redakcja to dynamiczny zespół ekspertów z obszarów biznesu, marketingu, finansów i technologii. Dążymy do dostarczania najnowszych informacji, analiz i porad, aby pomóc naszym czytelnikom odnosić sukcesy w świecie biznesu i finansów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?