Jak uzyskać pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Data publikacji 5 kwietnia 2019
Własna firma to genialny pomysł. A przynajmniej tak się wydaje wszystkim, którzy jeszcze jej nie prowadzą. Niemalże każdy w pewnym momencie swojego życia myślał o tym, by założyć taką działalność gospodarczą. Uzyskać pełną kontrolę nad swoim życiem zawodowym. Poczuć się niezależnie i zupełnie samodzielnie pracować na swój sukces i oczywiście większe pieniądze. Skąd jednak na samym początku można wziąć te pieniądze, by taką firmę w spokoju założyć? Od tego na szczęście są różnego rodzaju dotacje. Odkąd Polska należy do Unii Europejskiej, młodzi przedsiębiorcy mają znacznie łatwiejszy start i mogą bez trudu pozyskać finanse, które pomagają im w rozkręcaniu działalności. Jak uzyskać pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej?
Dotacje z urzędu pracy
Dotacje przeznaczone na utworzenie nowej działalności gospodarczej wydawane są m.in. przez Urzędy Pracy. Zanim więc potencjalny przedsiębiorca spróbuje pozyskać pieniądze od Unii, powinien skorzystać z tej nieco łatwiejszej i zwykle pewniejszej oraz szybszej opcji. Fundusz Pracy regularnie pozyskuje konkretne kwoty w ramach pobierania składek dla ZUS-u. Generowane przez nie sumy przeznacza się na różnorodne działania. Świadczenie pomocy osobom bezrobotnym, przygotowywanie darmowych kursów i szkoleń, ale także oferowanie dofinansować dla początkujących przedsiębiorców. Należy jednak wiedzieć, że nie każdy będzie mógł skorzystać z tej opcji. Dofinansowanie od Urzędu Pracy przysługuje wyłącznie osobom bezrobotnym. Starająca się o nie osoba musi wykazać, że jest zarejestrowana jako bezrobotna w urzędzie pracy. W przeciwnym wypadku nikt nie da jej żadnych pieniędzy. Nie jest ważny natomiast okres przebywania na bezrobociu. Zdarza się więc, że osoba, która planuje założenie firmy, naumyślnie porzuca swoją pracę i rejestruje się jako bezrobotna, byleby tylko sięgnąć po atrakcyjne dotacje.
Jak uzyskać pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej? Skorzystaj z dofinansowania UE
Dofinansowania na założenie działalności gospodarczej wydawane są również przez Unię Europejską. Ta opcja przysługuje już każdemu – zarówno osobom bezrobotnym, jak i tym, które są zatrudnione na etacie bądź dorabiają sobie w ramach zawierania umowy o dzieło bądź umowy zlecenia. Istnieją dwa typy dofinansowań przydzielanych przez Unię Europejską. Pierwszy to mikropożyczki, drugi to dotacje. Chętni tylko częściowo mają wpływ na to, z jakiej opcji skorzystają. Decydują o tym bowiem pewne stałe czynniki – m.in. wiek przedsiębiorcy, jego status, czyli ogólnie rzecz biorąc sytuacja życiowa. W przypadku starania się o dotacje – pieniądze, których nie trzeba później oddawać – bardzo ważne jest dokładne spełnienie wymogów nakładanych przez UE. Koniecznie należy przygotować precyzyjny biznesplan i zaprezentować swoją potencjalną firmę z jak najlepszej strony. UE wspiera głównie zaangażowanych i kreatywnych przedsiębiorców. Raczej nie zaoferuje „darmowych” pieniędzy komuś, kto zamierza utworzyć kolejny uliczny sklepik z warzywami.
Te dwa typy dofinansowań mają jednak swoje złe strony – nieraz jest tak, że człowiek stara się o nie miesiącami, by ostatecznie pogodzić się z odmową i Urzędu Pracy, i Unii Europejskiej. W takim wypadku należy radzić sobie samemu. Zdecydować się na wzięcie pożyczki bądź samodzielnie zarobić pieniądze na nowy biznes.