Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes silosy cementowe

Jak skonstruowane są silosy cementowe?

Data publikacji 2 stycznia 2023


Silosy przeznaczone do przechowywania cementu to stalowe konstrukcje spawane, które muszą wyróżniać się odpowiednią nośnością i odpornością na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Silosy na cement muszą być też wyposażone w odpowiednią infrastrukturę zapewniającą szybkie napełnienie i opróżnienie pojemnika.

Jak skonstruowane są silosy cementowe?

Zwykle silosy na cement to olbrzymie pojemniki stalowe o pojemności 40, 65, 80, a nawet 120 ton. Wyposaża się je w specjalne, szczelne zadaszenia, a także w zsyp umożliwiający szybkie opróżnienie zbiornika. Większość silosów oparta jest na podporach wykonanych z profili stalowych o odpowiedniej nośności. Profile rozstawione są tak, aby zapewnić równomierne podparcie dla całej konstrukcji i jednocześnie umożliwić przeprowadzenie wszystkich niezbędnych prac.

Zastosowanie silosów — gdzie można je znaleźć?

Faktem jest, że widok silosów na cement jest dość rzadko spotykany. Z reguły znajdują się one na terenach należących do firm, które zajmują się wielkoskalową produkcją betonu towarowego i kostki brukowej. Obecność dużych zbiorników o znacznej pojemności pozwala przyspieszyć i zoptymalizować proces produkcyjny, a także ogranicza koszty wynikające z konieczności dostarczenia surowców.

Jak ładuje się silos?

O ile proces rozładunku silosów cementowych jest dość prosty, to sposób jego załadowania do prostych nie należy. Budując tak masywne konstrukcje, jak silosy producent wyposaża je w specjalne króćce ładujące. Znajdują się one w górnej części płaszcza. Z reguły posiadają one specjalne szybkozłączki, za pomocą których można podłączyć elastyczny przewód załadowczy. Cement jest w nim transportowany za pomocą silnego strumienia powietrza.

Jak korzysta się z silosów cementowych?

Silosy cementowe to tylko jeden z wielu elementów skomplikowanej infrastruktury odpowiedzialnej za dostarczenie cementu do miejsca, w którym produkuje się beton lub kostki. Wprost z silosu materiał jest transportowany za pomocą specjalnych przenośników ślimakowych. To one dostarczają materiał do mieszarek, wewnątrz których powstaje masa betonowa. Dzięki temu operator procesu produkcyjnego może samodzielnie sterować ilością cementu i innych składników wchodzących w skład tworzywa, a także — jeśli zachodzi taka potrzeba — dodawać do mieszaniny kolejne składniki.

Jak widać, w przypadku tak zaawansowanych rozwiązań, jak silosy producent musi dołożyć wszelkich starań, aby jego pojemniki doskonale współgrały z resztą infrastruktury przemysłowej. Dlatego tak ważna jest tu daleko idąca normalizacja.

Redakcja APBiznes

Nasza redakcja to dynamiczny zespół ekspertów z obszarów biznesu, marketingu, finansów i technologii. Dążymy do dostarczania najnowszych informacji, analiz i porad, aby pomóc naszym czytelnikom odnosić sukcesy w świecie biznesu i finansów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?