FIFO czy LIFO – jaki system regałów magazynowych wybrać?
Data publikacji 20 sierpnia 2019W systemach regałów paletowych wykorzystywane są dwie główne zasady określane jako FIFO i LIFO. Co oznaczają te dwa skrótowce? Postaramy się to wyjaśnić na przykładzie popularnych systemów regałów przepływowych.
Poza porównaniem skupimy się też na zaletach obu zasad. Postaramy się także odpowiedzieć na pytanie jaki system wybrać.
Czym różnią się regały paletowe typu FIFO i LIFO?
Zasada FIFO (pierwsze weszło – pierwsze wyszło) oznacza, że towary załadowane jako pierwsze opuszczają system regałowy jako pierwsze. Zasada LIFO (ostatnie weszło – pierwsze wyszło) to przeciwność zasady FIFO. Towary załadowane jako pierwsze opuszczają system jako ostatnie. Zasada FIFO stosowana jest w tradycyjnych przepływowych regałach magazynowych. Natomiast LIFO np. w systemach typu push-back.
W przypadku zasady FIFO bieżnia rolkowa i siła grawitacji wykorzystywane są do samoistnego przemieszczenia jednostki paletowej ze strefy ładunkowej do strefy rozładunkowej. W rozwiązaniach LIFO rozli lub ruchome łoża służą do przesuwania jednostek paletowych z tyłu gniazda do strefy rozładunkowej.
W przypadku rozwiązań LIFO nie mamy podziału stref. Do załadunku i rozładunku wykorzystywana jest ta sama przestrzeń. W rozwiązaniach FIFO poszczególne strefy znajdują się po różnych stronach regału paletowego. System ten wymaga zatem nieco więcej przestrzeni.
Gdzie znajdują zastosowanie regały paletowe obu typów?
Systemy regałów paletowych wykorzystujące zasadę FIFO doskonale sprawdzają się w następujących obiektach:
- w chłodniach,
- w magazynach, w których przechowywane są towary o krótkim terminie przydatności,
- w magazynach wykorzystywanych jako punkty przeładunkowe,
- w magazynach, w których przechowywane są surowce do produkcji.
Natomiast regały paletowe wykorzystujące zasadę LIFO są stosowane w obiektach, w których kolejność rotacji towarów nie ma kluczowego znaczenia.
Jakie są wspólne zalety regałów paletowych FIFO i LIFO?
Przepływowe regały magazynowe FIFO i LIFO są rozwiązaniami nowoczesnymi. Dzięki temu pozwalają maksymalizować wskaźnik wykorzystania powierzchni przechowywania. Jest to bardzo istotny korzyść wynikająca ze stosowania tych rozwiązań. Doceniana zarówno w obiektach małych jak i ogromnych magazynach logistycznych.
Oba rozwiązania pozwalają także na prowadzenie efektywnych operacji magazynowych.
Jaki system regałów magazynowych wybrać?
Przed wyborem systemu regałów warto przyjrzeć się następującym czynnikom:
- rodzajowi i powierzchni obiektu,
- rodzajowi przechowywanych towarów,
- rodzajowi wykorzystywanego sprzętu magazynowego (wózków widłowych),
- oczekiwaniom operatora obiektu.
Wszystkie te czynniki należy wziąć pod uwagę przed wyborem konkretnego rozwiązania. Może się także okazać, że w konkretnym obiekcie lepszy będzie system regałów statycznych, który ma nad systemami przepływowymi istotną przewagę kosztową.
Warto również pamiętać, że przed wyborem rozwiązania warto skorzystać z usług doradcy zajmującego się projektowaniem układów regałów paletowych. Dzięki jego wiedzy i doświadczeniu można dokonać wyboru najlepiej spełniającego potrzeby inwestora.