Kształcenie dualne pomaga w pozyskiwaniu wartościowych pracowników
Data publikacji 6 czerwca 2022Sytuacja na rynku pracy nie jest łatwa ani dla osób, które stawiają na nim pierwsze kroki, ani dla przedsiębiorstw poszukujących wartościowych pracowników. Jednym z rozwiązań, które pomaga uniknąć trudności w związku z zatrudnianiem wykwalifikowanych osób, jest kształcenie dualne. Dowiesz się o nim więcej z poniższego tekstu.
Czym jest kształcenie dualne?
Kształcenie dualne to metoda współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami i placówkami edukacyjnymi. To sprawdzony przez naszych zachodnich sąsiadów model, którego celem jest połączenie edukacji z praktyką zawodową, aby absolwenci szkół średnich mogli podjąć zatrudnienie w danej firmie. Z kształcenia dualnego korzystają przede wszystkim przedsiębiorstwa produkcyjne, które wymagają od pracowników sprawności w posługiwaniu się narzędziami, ale i podstaw teoretycznych.
Esencją kształcenia jest podział nauki na dwie części – teoretyczną, za którą odpowiada placówka edukacyjna, oraz praktyczną naukę zawodu, którą prowadzi instruktor z przedsiębiorstwa. Uczniowie szkoły są traktowani jako pracownicy (młodociani) zakładu pracy i otrzymują wynagrodzenie.
Po zakończeniu szkoły są w pełni wykwalifikowanymi pracownikami, którzy mogą natychmiast podjąć pracę w firmie, którą już znają od kilku lat. Dla uczniów to ogromna zaleta – nie tylko wchodzą w dorosłość z praktycznymi kompetencjami, pożądanymi na rynku pracy, ale także unikają stresu związanego z poszukiwaniem zatrudnienia.
W jaki sposób poprzez kształcenie dualne firma może pozyskać pracowników?
Przedsiębiorstwo, które jest zainteresowane współpracą w ramach kształcenia dualnego, może skorzystać ze wsparcia partnera takiego jak Edunet Polska. Pomoc polega na odszukaniu odpowiedniej placówki edukacyjnej, która będzie idealnym miejscem do kształcenia nowego pokolenia pracowników. Firma musi w związku z tym mieć odpowiednich instruktorów praktyki zawodowej. Obie instytucje pracują także nad programem nauczania, który będzie zgodny z wymaganiami Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz będzie jednocześnie efektywny w kontekście kompetencji zawodowych, jakich poszukuje firma. W kolejnych krokach szkoła przeprowadza rekrutację, a także szkoli swoją kadrę nauczycielską pod kątem specyficznych wymagań kształcenia dualnego.
W efekcie mamy do czynienia z umową i działaniami, które przynoszą korzyści każdej ze stron. O zaletach dla uczniów już wspomnieliśmy; w przypadku placówek edukacyjnych korzyścią jest bez wątpienia konkurencyjność względem innych szkół. Klasy o profilu zawodowym z jasną ścieżką gwarantującą zatrudnienie to ogromny atut i zachęta dla ambitnych młodych ludzi. Ponadto szkoła zyskuje silnego partnera, z którym może współpracować również na innych polach.
Korzyści dla przedsiębiorstwa
Firma natomiast dzięki współpracy znacząco obniża koszty rekrutacji pracowników. Zamiast kosztownych poszukiwań na rynku pracy, kształci swoje kadry i umacnia swoją pozycję wśród lokalnej społeczności. Stabilność operacyjna i pewność co do liczebności kadr sprawiają, że przedsiębiorstwo może skupić się na rozwoju. Najpierw jednak musi odszukać odpowiednią szkołę i nawiązać współpracę, w czym pomocni będą specjaliści z Edunet Poland, działającego przy Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej.