Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse

WIBOR co to jest i do czego służy?

Data publikacji 26 maja 2022


WIBOR to obco brzmiące słowo, z którym spotyka się praktycznie każdy, kto chce wziąć w banku kredyt hipoteczny. Warto wiedzieć, że ten wskaźnik ma ogromne znaczenie, ponieważ determinuje wysokość raty jaką będzie płacił klient. Dlaczego jest aż tak ważny i co dokładnie powoduje?

WIBOR co to i jak wyliczyć

Nazwa WIBOR to skrót od Warsaw Interbank Offered Rate. WIBOR jest wskaźnikiem oprocentowania, które występuje w zaciągniętych zobowiązaniach między poszczególnymi bankami. Zdarzyć się może taka sytuacja, że jeden bank pożycza pieniądze od innego. Wówczas bank pożyczający spłaca kwotę pożyczoną oraz oprocentowanie wyliczone na podstawie WIBOR. Wskaźnik WIBOR ma zmienną naturę, więc każdego dnia może być inny. Podawany jest codziennie o godzinie 11:00 na podstawie informacji przekazywanych przez poszczególne banki. Obliczanie stawki WIBOR nazywa się fixingiem i polega na wyciągnięciu średniej arytmetycznej od wielkości oprocentowania w czołowych bankach. Bierze się pod uwagę uśrednione oprocentowanie, z wyłączeniem najwyższych i najniższych wartości.

Od czego zależy wysokość WIBOR?

Głównym czynnikiem wypływającym na wysokość WIBOR są stopy procentowe ustalane przez bank centralny. Zasada jest taka, że im wyższe stopy procentowe, tym wyższy WIBOR. Wskaźnik WIBOR musi zawierać się pomiędzy wysokością stopy depozytowej i lombardowej, Kluczowym wyznacznikiem WIBOR jest stopa referencyjna NPB, czyli cena obowiązująca, gdy NBP kupuje pieniądze od innych banków.

Rodzaje WIBOR

WIBOR jest zróżnicowany ze względu na czas jego obowiązywania. Występują tutaj następujące oznaczenia: WIBOR ON – jeden dzień (overnight), WIBOR TN (tomorrow, next)- jeden dzień, WIBOR SW – jeden tydzień, WIBOR 2W – dwa tygodnie, WIBOR 1M – jeden miesiąc, WIBOR 3M – trzy miesiące, WIBOR 6M – sześć miesięcy, WIBOR 12M – jeden rok. Najbardziej popularny jest WIBOR miesięczny, trzymiesięczny, sześciomiesięczny oraz dwunastomiesięczny. Dla kredytów hipotecznych najczęściej jest stosowany okres trzymiesięczny bądź półroczny. Dowiedz się więcej na pozyczkibezbikkrd.pl.

Na co jeszcze może wpływać WIBOR?

Stawka WIBOR ma znaczący wpływ nie tylko dla kredytów hipotecznych oraz konsumenckich. Może również kształtować wysokość rat w leasingu, gdzie występuje oprocentowanie zmienne. Ponadto, WIBOR może wpływać również na wysokość obligacji skarbowych i korporacyjnych. Zawsze, gdy wskaźnik WIBOR wzrasta powoduje automatyczny wzrost tych wartości, które są zmienne. Nie będzie natomiast wpływał na wartości stałe ustalone na konkretne kwoty.

Artykuł sponsorowany

Redakcja APBiznes

Nasza redakcja to dynamiczny zespół ekspertów z obszarów biznesu, marketingu, finansów i technologii. Dążymy do dostarczania najnowszych informacji, analiz i porad, aby pomóc naszym czytelnikom odnosić sukcesy w świecie biznesu i finansów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?