Pranie odzieży roboczej w domu – co należy wiedzieć?
Data publikacji 27 października 2021Pranie odzieży roboczej w domu jest dość popularne. Wielu pracowników samodzielnie dba o swoje ubrania robocze. Czy jest to zgodne z prawem? Jeśli tak, to jakie są warunki takiego rozwiązania? Kto ostatecznie odpowiada za stan odzieży roboczej pranej w domu? Na pytania te odpowiadamy w naszym artykule.
Czy pracodawca może zlecić pracownikowi pranie odzieży roboczej?
Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Pracodawca musi jednak ustalić przeniesienie tego obowiązku na pracownika z tym pracownikiem. Ponadto nie może przedstawić takiej prośby, jeżeli udostępnia w obrębie firmy pralnię, której obsługa dba o odzież roboczą pracowników. Jeżeli dochodzi do ustalenia między pracodawcą a pracownikiem, że ten drugi będzie na własną rękę prał i naprawiał swoją odzież roboczą, musi też zostać ustalona kwota ekwiwalentu, który będzie funduszem przeznaczonym przez pracodawcę na wyrównanie kosztów poniesionych przez pracownika na rzecz wyprania swojej odzieży roboczej. Wypłata ekwiwalentu jest warunkiem koniecznym, by pracodawca mógł przenieść odpowiedzialność za pranie. Kwota wyrównania musi odpowiadać kosztom poniesionym przez pracownika. Wlicza się w nie m.in. koszt wody, prądu, środków piorących oraz pracy osoby piorącej.
Pranie odzieży roboczej w domu – ekwiwalent i ryczałt za pranie
Ekwiwalent, jak wspomniano wcześniej, powinien wyrównywać wszelkie koszty pracownika poniesione podczas prania odzieży roboczej. Na jego wysokość składają się koszty prądu, wody i środków piorących wykorzystanych podczas jednego prania, pomnożone przez liczbę prań w miesiącu i podwyższone o koszty pracy własnej. Ekwiwalenty różnych pracowników mogą różnić się od siebie w zależności od rodzaju stroju roboczego.
Ryczałt za pranie odzieży roboczej w domu jest uśrednioną kwotą, która ma zawierać dokładnie te same koszty co ekwiwalent. Ze względu jednak na uśrednienie ryczałt nie jest kwotą wolną od podatku, w odróżnieniu od ekwiwalentu – różnica polega na tym, że ekwiwalent jest równy kosztom poniesionym przez pracownika, w związku z czym nie jest dochodem. Ryczałt jest uśredniony i nie musi odpowiadać kosztom poniesionym przez pracownika.
Pranie odzieży domowej w domu razem z odzieżą roboczą – czy można?
Przepisy tego nie ustalają, jednak pranie odzieży roboczej, która narażona jest na różne czynniki w miejscu pracy i może wymagać innych warunków prania (np. wyższej temperatury), razem z odzieżą domową, nie jest dobrym pomysłem. Warto prać odzież roboczą osobno z zastosowaniem odpowiednich wymogów. Tkaniny użyte do produkcji odzieży roboczej bywają wymagające, dlatego należy prać je zgodnie z ich wymogami. Stroje robocze są szyte najczęściej bez zastosowania szczególnych technologii, najczęściej są bawełniane z domieszką tworzyw sztucznych i rzadko wymagają specjalistycznej certyfikacji. Nie oznacza to jednak, że takie ubrania nie będą przygotowywane na podstawie specjalistycznych wytycznych – na przykład stroje robocze w standardzie HACCP muszą być wykonane z tkanin, które w praniu nie skurczą się i nie będą mieć tendencji do mechacenia, a utrzymanie tych właściwości może wymagać szczególnej ostrożności podczas prania.
W tym miejscu warto również podkreślić, że pranie odzieży roboczej w domu nie jest możliwe, jeżeli ulegnie ona w trakcie pracy skażeniu chemicznemu, biologicznemu lub promieniotwórczemu. W takiej sytuacji pracodawca jest zobowiązany przechować ją w przygotowanym przez siebie miejscu i nie może przekazać jej pracownikowi do wyprania. Ubraniami zajmują się wówczas wyspecjalizowane pralnie.
Ekologiczne pralnie chemiczne dla pracowników i firm – czy to dobry wybór?
Ekologiczne pranie w dzisiejszych czasach staje się powoli normą, nad którą pracują najtęższe umysły oraz profesjonalne firmy świadczące usługi pralnicze. Najczęściej stosowaną w praniu chemicznym substancją jest bowiem per. Mimo wielu zalet posiada on też znaczne wady – jest rakotwórczy i szkodliwy dla środowiska. W nowoczesnych, ekologicznych pralniach chemicznych stosuje się metody prania, które pozwalają na niwelowanie szkodliwego wpływu peru na środowisko – najwyższa stosowana temperatura to 30°, a do czyszczenia chemicznego wybiera się agregaty stworzone tak, by całe pranie odbyło się w zamkniętym obiegu, co niweluje przenikanie peru do środowiska. Istotne jest też właściwe pozbywanie się odpadów po praniu – powstające substancje należy transportować w specjalnych pojemnikach i utylizować razem z nimi. Może zostać to skontrolowane przez odpowiednie jednostki – podczas kontroli należy okazać stosowny protokół.
Wpływ pralni na środowisko próbuje się zminimalizować poprzez poszukiwanie ekologicznych substancji piorących, które pomogą pozbyć się zabrudzeń równie efektywnie co per. Najczęściej mówi się w tym kontekście np. o GreenEarth – płynnym silikonie, w przypadku którego odpadem po praniu jest piasek.
Korzystanie z renomowanej pralni chemicznej celem oczyszczenia odzieży roboczej jest jak najbardziej wskazane. Takie profesjonalne usługi będą dobrym wyborem w przypadku zarówno pracowników, jak i firm.
Outsourcing odzieży roboczej – co to takiego?
W outsourcingu odzieży roboczej, który staje się coraz popularniejszy, ważną zaletą jest to, że wszystkie kwestie związane z odzieżą roboczą leżą po stronie jednej firmy. Dostarcza ona ubrania, często własnej, zgodnej z wymaganiami produkcji. Prowadzi też wydajne pralnie i udostępnia profesjonalny serwis. Wśród takich firm wyróżnia się Stapol – polską firmę z ponad 30-letnią tradycją. W ofercie Stapol są produkcja odzieży zgodna z odpowiednimi wymaganiami, jej personalizacja dopasowana do potrzeb danej firmy oraz usługi związane z praniem i naprawami odzieży. Stapol działa na terenie całego kraju, dlatego korzystanie z jego usług jest niezwykle łatwe i wygodne i może być doskonałą alternatywą dla prowadzenia firmowej pralni, wypłacania ekwiwalentów czy współpracowania z osobną pralnią.
Więcej o praniu odzieży roboczej w domu dowiesz się z ich bloga!
Podsumowanie
Pranie odzieży roboczej przez pracowników w ich domach może nie być odpowiednim rozwiązaniem w kwestii dbania o odzież roboczą. Warto w tym zakresie wybrać usługi profesjonalnej firmy zajmującej się outsourcingiem – w jednym miejscu realizowane są wówczas profesjonalny serwis odzieży, pranie dostosowane do wymogów danych tkanin oraz zamawianie dodatkowej odzieży w przypadku rozwoju firmy. Poznaj usługi firmy Stapol już dzisiaj!