Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes Informatyzacja przedsiębiorstwa

Informatyzacja przedsiębiorstwa

Data publikacji 19 stycznia 2021

Ostatnie kilkanaście lat wprowadziło dużą ewolucję w handlu, usługach, produkcji i ogólnie w biznesie. Zmiany dały się dostrzec, dzięki szybkiemu rozwojowi robotyki i informatyki. Przedsiębiorcy, którzy nie bali się ryzyka i wdrożyli nowe źródła innowacji, wypracowali znaczną przewagę nad konkurencją. Informatyka bowiem dała sporą szansę na poprawę jakości pracy zatrudnionych osób, a przez to znacznie wpłynęła na poprawę kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Przełomem okazało się wprowadzenie w instytucjach państwowych cyfrowych systemów kontroli, co zmusiło podatników do inwestycji w oprogramowanie do fakturowania i księgowości.

Informatyka a zobowiązania skarbowe

Ministerstwo finansów wykorzystało rozwój informatyki i objęło wszystkich czynnych podatników podatku od towarów i usług comiesięcznym obowiązkiem przesyłania raportów JPK_VAT w wersji cyfrowej. Takie rozwiązanie miało na celu poprawić kontrolę systemu podatkowego i ograniczyć wyłudzenia. Aby przedsiębiorcy mogli wypełnić ten obowiązek, w firmie powinien pojawić się program do faktur z JPK_V7, który tworzy plik o określonej strukturze, zgodnie z wymogami ustawy. Tu należy wspomnieć, że struktura pliku sukcesywnie się zmienia. Warto więc zwrócić uwagę przy wyborze oprogramowania, czy generuje aktualną strukturę.

Informatyka a fakturowanie

Program do fakturowania w firmie to nie tylko wygoda przedsiębiorcy. Oprogramowanie pozwala zaspokoić żądania klienta o szybkiej finalizacji transakcji. Przygotowanie dokumentu sprzedaży w tego typu aplikacji zajmuje kilkadziesiąt sekund. A dzisiaj dostawcy oprogramowania biznesowego wprowadzają nowoczesne rozwiązania usprawniające fakturowanie. Swoje oferty uatrakcyjniają takimi opcjami jak wystawianie faktur przez Internet, przechowywanie danych w chmurze czy mobilne fakturowanie w aplikacjach na telefony. Takie funkcje mogą sprawić, że sprawy finansowe będą bardziej uporządkowane, a kontakty z klientami staną się efektywniejsze.

Informatyka a magazynowanie

Stopniowo wszystkie obszary przedsiębiorstwa zostały albo wkrótce zostaną objęte cyfryzacją. Nie tak dawno informatyka wkroczyła do logistyki, co pozwoliło firmom zwiększyć realizację zleceń nawet o kilkanaście procent. Program do faktur i magazynu gruntownie zmienił przyzwyczajenia i metodykę pracy pracowników zatrudnionych na poszczególnych etapach łańcucha dostawy, przez co dostępność produktów nabrała kompleksowego i globalnego charakteru. Zwiększono przepustowość magazynów, zoptymalizowano zapasy a nawet wprowadzono systemy rezerwacji towarów i zamienniki. To wszytko udałoby się bez komputerów, ale obsługa całego procesu zajęłaby kilka razy więcej czasu.

Praktyka pokazała, że komputery mają duże znaczenie w gospodarce i pełnią główną rolę w postępie cywilizacyjnym. A działalność gospodarcza jest jedną z kluczowych dziedzin, w której na co dzień wykorzystuje się najnowsze osiągnięcia, by dostarczyć na rynek nowoczesne produkty i sprzęty niezbędne w domu, pracy czy rozrywce.

Redakcja APBiznes

Nasza redakcja to dynamiczny zespół ekspertów z obszarów biznesu, marketingu, finansów i technologii. Dążymy do dostarczania najnowszych informacji, analiz i porad, aby pomóc naszym czytelnikom odnosić sukcesy w świecie biznesu i finansów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?